Viena para geografijos: Geografijos nakties-LT 2021 m. apžvalga

2021 m. balandžio 9 d.tarptautinės “Geografijos nakties” proga Lietuvoje vyko 14 viešų internetinių renginių, skirtų geografijai ir geografinėms veikloms populiarinti.Dar viename –Italijos Triesto universiteto surengtame forume tądien dalyvavo Klaipėdos universiteto dėstytojai.

Pasaulyje tą dieną šurmuliavo virš 250 geografinių renginių 3šalyse, visuose žemynuose.

Nuotolinis organizatorių susitikimas, kuriame Lietuvos geografų draugiją (toliau – LGD) atstovavo dr. Giedrė Godienė, panašėjo į Jungtinių Tautų asamblėją… Balandžio 8 d. vakarą, Geografijos nakties išvakarėse Tarptautinės geografų sąjungos (IGU) vardu sveikindamas visus organizatorius, prof. Michael Meadows (IGU generalinio sekretoriaus pavaduotojas) džiaugėsi Geo-nakties idėjos sklaida. Per 5-erius metus Prancūzijos Nacionalinio geografijos komiteto ir Europos geografinių draugijų asociacijos (EUGEO) dėka ji užaugo nuo lokalios šventės Kroatijos Zadaro mieste iki tarptautinės, globalios platformos.

Pasaulyje Geografijos naktis 2021 m. vyko 5-ą, o Lietuvoje –3-ią kartą. Prancūzijos ir Italijos geografinių draugijų pastangomis 2021 m. pirmąsyk buvo sukurtas Geografijos nakties vizualinis identitetas, visus numatomus renginius vienu stiliumi pristatantis bendras  https://www.geonight.net/ ir atskirų renginių tinklalapiai, informacijos sklaida vyko visais svarbiausiais socialiniais tinklais.

2021 m. balandžio 9 d. Lietuvos renginiuose geografiją šventė arti 800 žmonių.Tie, kas balandžio 9 d. 6 val. ryto Lietuvos laiku nusiuntė savo Nemuno fotografijas iš Sudargo naudodamiesi tuometatverta “Lietuva –Nemuno kraštas” anketa  ar 9 val. prisijungė pažiūrėti, ką Lietuvos kraštovaizdžio fotografijų konkurso nugalėtoju paskelbė Nacionalinis lankytojų centras   ir išbuvo iki balandžio 10 d. 1.40 val, kai buvo uždarytas virtualus tiltas tarp Lietuvos ir Havajų ar 2.40 val., kai baigėsi Triesto universiteto konferencija “Doing Geography Today”, galėjo vien su lietuviškais geografijos renginiais praleisti arti 21 valandos. Maža to, geo-smalsuoliai turėjo didžiulį pasirinkimą tiek Lietuvos, tiek pasaulio mastu. Buvo galima sužinoti, išgirsti ir pamatyti, kaip apie geografiją kalbama ne tik Europoje (pavyzdžiui, Vengrijoje, kur vyko piligriminio kelio į Lietuvos Kryžių kalną pristatymas), bet ir Saudo Arabijoje, Irane, Indijoje, Australijoje, Benine, Senegale, Pietų Afrikos Respublikoje, Venesueloje, Kanadoje.

Lietuvos Geografijos nakties įvykiai šurmuliavo ar buvo transliuojami iš Vilniaus (5), Klaipėdos (2), Nemėžio, Kruonio, Kaišiadorių, Kauno, Telšių, Trakų rajono Paluknio, Veliuonos, Vilkaviškio. Aktyviai įsitraukė Joniškis, Krekenava, Šiauliai, Druskininkai, prie Nemuno esantys valstybiniai parkai. Tam, kad visos šios šventės įvyktų, daug savo valandų skyrė arti 70 žmonių.

Lietuvoje turėjome labai įvairių savo atvirumu renginių.Buvo lokalių, vienos mokyklos įvykių (Vilkijoje, Nemėžyje, Paluknyje, Kaišiadoryse); buvo organizuojamas bendras Telšių, Krekenavos, Joniškio, Šiaulių, Druskininkų gimnazijų protmūšis. Geografijos festivalių Kruonyje, Kaune, Vilkaviškyje organizatoriai visiems Lietuvos žingeiduoliams atvėrė kai kurias iš savo mokyklų bendruomenėms skirtų veiklų. Iš viso prie 7 įvykių galėjo prisijungti visi norintys Lietuvoje; 3 renginiai buvo skirti visai Lietuvai (lietuvių kalba), bet atviri visam pasauliui. Jau minėta, kad tarptautinėje Triesto (Italija) konferencijoje “Doing Geography Today” pranešimus skaitė Klaipėdos universiteto dėstytojai geografai doc. dr. E. Spiriajevas ir prof. A. Bučienė.

Kas vyko Lietuvos Geo-naktyje?  Buvo žaidžiami geografiniai žaidimai, vyko net 9 viktorinos, 2 viešos paskaitos, konferencija, kartografijos studijų pristatymas, interaktyvi integruota geografijos-istorijos pamoka. Galima buvo dalyvauti 3 fotokonkursuose, ieškoti lobių, stebėti artimiausią aplinką dieną ir naktį, kurti bendrus žemėlapius. Buvo nutiestas Europos nakties virtualus tiltas į Havajų dienąper 12 laiko juostų, kur apie Havajų geografiją, geologiją, kultūrą ir tai, kas aktualiu metu vyksta jų kieme pasakojo antropologė Elena Bradūnaitė-Aglinskas ir jos vyras.

Tą popietę ir vakarą serijas įvairiausių veiklų –geografijos festivalius –surengė Kruonio, Kauno Jėzuitų, Trakų r. Paluknio, Kaišiadorių mokyklos, Vilkaviškio atviro jaunimo centras.

2021 m. balandžio 9 d. sukurti 3 dalyvaujamieji žemėlapiai:“Nemuno kraštas”, Kruonio ir Paluknio renginiuose.

Lietuvos geografų draugija 2021 m. nusprendė atkreipti dėmesį į mūsų upių tėvą Nemuną. Nuo kovo mėnesio LGD FB buvo skelbiami su Nemunu susiję nedideli geografiniai pažintiniai straipsneliai. Balandžio 9 d. visą dieną vyko akcija “Lietuva –Nemuno kraštas”: visi buvo kviečiami nufotografuoti Nemuną ir drauge sukurti vienos dienos Nemuno vaizdų žemėlapį. Taip pat tą dieną visų prie Nemuno esančių valstybinių parkų direkcijos surengė konferenciją “Mes prie Nemuno užaugę”, o Veliuonos pradinukai (11, nes tik tiek leista Covid karantino metu) sprendė užduotėles ir aplankė didžiąją mūsų upę.

Lietuvos geografų draugija dėkoja išradingiems ir entuziastingiems geografijos mokytojams, Vilniaus ir Klaipėdos universitetų geografijos ir bičiuliškų specialybių dėstytojams ir studentams, Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai, Nacionaliniam lankytojų centrui ir valstybinių parkų direkcijoms, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybai, Vilkaviškio atviram jaunimo centrui, Valstybės sienos apsaugos tarnybai, prie Nemuno esančioms savivaldybėms ir kitiems, prisidėjusiems prie Geografijos nakties įdomybių idėjomis, darbais, aktyviu dalyvavimu.

„Geografijos naktis”–tai geografinių renginių platforma, kurią 2017 m. nacionaliniu mastu pirmąsyk inicijavo Prancūzijos Nacionalinis geografijos komitetas. Europos geografinių asociacijų organizacijos EUGEO pastangomis iniciatyva išplito Europoje, o propaguojant Tarptautinei geografų sąjungai IGU –visame pasaulyje. “Geografijos naktis” pirmąkart surengta Kroatijoje, Zadaro mieste 2016 m.

Tarptautinės Geografijos nakties koordinatorius Lietuvoje –Lietuvos geografų draugija.

LGD nuoširdžiai dėkoja visiems, kurių pastangomis šis įvykis paminėtas 2019 ir 2020 metais. Apie tai: https://www.lgd.lt/content/virtuali-%E2%80%9Cgeografijos-naktis%E2%80%9D-lietuvoje-5-zvaigzdes

Apie atskirus renginius

Geografijos festivalis „Kramtyk geografiją” Kruonio gimnazijoje. Tradicinis renginys.

Vadovė – geografijos mokytoja Daiva Kruliauskienė. 70 dalyvių.

Veiklos vyko nuo 15 iki 23.30 val.: pasivaikščiojimas po savo apylinkes su interaktyviu gidu Actionbound, atliekant įvairias užduotis ir keliant jas į programėlę; savo gyvenamosios aplinkos fotokonkursas per ,,Padlet“ platformą: https://padlet.com/urte20051128/5ff2owbpgd6dw9dk; balsavimas; žaidimai „Muzikinė geografija” ir „Paragauk geografijos” (Zoom); Žinutė Žemei –dalyvaujamasis linkėjimų Žemei žemėlapis (ArcGis ir Survey123); viktorina „Kramtyk geografiją”(Quizizz); dokumentinio filmo „Žemė: viena nuostabi diena“ peržiūra.

Geografijos festivalis “Kelionių razinos”Kauno Jėzuitų gimnazijoje. 128 dalyviai.

Vadovė – geografijos mokytoja Loreta Latvienė; direktoriaus pavaduotoja ugdymui Audronė Remeikienė, Jaunųjų geografų būrelio ir Mokinių parlamento nariai (12 žmonių).

Veiklos vyko nuo 15 iki 18 val.: vieša geografo Ryto Šalnos paskaita „Kia Ora. Naujoji Zelandija“, „Kahoot“ viktorina, foto konkurso „Atrastas, neatrastas Kaunas“ laureatų paskelbimas.

Geografinis vakaras “Paukščių takas”. Organizatorius –Vilkaviškio atviro jaunimo centras; vadovė –Rasa Venslovė. 25 dalyviai. Vieni iš kitų jaunuoliai sužinojo naujų dalykų apie žvaigždes, planetas, visatą, mūsų Žemę, Paukščių taką ir surašė tai virtualioje lentoje https://padlet.com/VenDREDS/kljkzq5oktldo7nb…. Vėliau –viktorina ir protmūšis, dėlionė, svajonės ir fantazijos. Pasivaikšiojimas po žvaigždėmis prie Paežerių dvaro sodybos.

Geografijos festivalisPaluknio „Medeinos“ gimnazijoje.Vadovas –geografijos mokytojas Robertas Šalna, ir VU CHGF GI Kartografijos ir GIS III k. studentė Gabrielė Zubovič. 25 dalyviai. Zoom platformos pagalba vyko Kartografijos ir GIS studijų pristatymas; naudojant google maps sukurtas Paluknio įdomių vietų žemėlapis.

„Neries krantu. Miesto arterijos geografija ir istorija“– Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijos geografijos mokytojas Martynas Survila ir istorijos mokytoja Rūta Tamkevičiūtė sukūrė ir pristatė istorinį-geografinį žemėlapio pasakojimą apie Neries upę, jos reikšmę sostinei ir Lietuvai.

45 dalyviai. Visiems prieinamas žemėlapio pasakojimas – gimnazijos ArcGIS Online puslapyje: https://storymaps.arcgis.com/stories/bc9185da6eb74bdca840d04d852bffd9

Protmūšis Pasivaikščiojimas Gaubliu.40 moksleivių, 12 komandų iš 5 gimnazijų Druskininkuose, Telšiuose, Šiauliuose, Krekenavoje ir Joniškyje. Renginį organizavo 5 VU  CHGF GI III k. studentai ir jų mokytojai iš mokyklų, kurias jie baigė. Trukmė – 2 val. Vyko viktorina ir studijų pristatymas.

Europos nakties tiltas į Havajų dieną – pokalbis per pusę pasaulioarba 12 laiko juostų su Havajų lietuvių bendruomene, antropologe Elena Bradūnaite Aglinskas ir jos vyru apie puoselėjamą ir saugomą tapatybę, gamtos ir kultūros įvairovę. Organizatoriai – LGD ir Genovaitė Kynė. 50 dalyvių.

Lietuvos kraštovaizdžio fotokonkursas. Organizatorius –Nacionalinis lankytojų centras, VSTT, Inga Banytė. 79 autoriai atsiuntė virš 100 nuotraukų, kur užfiksuoti unikalūs Aukštaitijos, Dzūkijos, Kuršių nerijos nacionalinių, Sartų, Salantų, Kauno marių, Neries, Ventos, Asvejos, Gražutės, Biržų, Žagarės regioninių parkų, Karoliniškių kraštovaizdžio, Graumenos hidrografinio draustinių, Sacharos pelkės ir kt. kraštovaizdžiai. Nugalėtoja –  Paulina Lašaitė, įamžinusi saugomą Sacharos pelkę Rokiškio rajone 2020 m. spalio 10 d. (dovana –knyga „Lietuvos saugomos teritorijos“).

Konkurso geriausi darbai: https://www.facebook.com/media/set?vanity=NacionalinisLankytojuCentras&set=a.3008149912840529

Akcija Lietuva Nemuno kraštas. Organizatorius –LGD, idėjos autorė dr. Giedrė Godienė, virtualaus žemėlapio dizainas –Raminta Povilaitytė. Partneriai: VU CHGF GI Hidrometeorologijos katedros prof. Gintaras Valiuškevičius, VSTT, Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, prie Nemuno esančių savivaldybių administracijos. Svariai prisidėjo Mindaugas Lapelė, Ramunė Mikitiejeva, Agnė Jasinavičiūtė.

Akcijos metu buvo organizuota informacinė kampanija LGD FB ir sukurtas vienos dienos Nemuno vaizdų žemėlapis. Daugiau nei 120 autorių pateikė virš 240 fotovaizdų iš 162 vietų prie Nemuno, atsakė į anktetos klausimus, pasidalijo, kuo jiems svarbi ši upė.

Nemuno vaizdų 2021 m. balandžio 9 dieną žemėlapis –https://experience.arcgis.com/experience/0df70cd02ea54118a1eb52a81fc1bfa1/?fbclid=IwAR19XK9PDnJM390J4qHqcNYpEjtU2xLATPkobjMeg5ASgKu1CEzMPLm94t0

Iki gegužės 15 d. organizuojamas fotokonkursas, numatoma laureatus apdovanoti LGD prizais.

Nuotolinė konferencija “Mes prie Nemuno užaugę”ir viktorina (prizai 3 knygos „Ypatinga Lietuva. Saugomos teritorijos”). 119 dalyvių; 60 – viktorinoje.

Organizatoriai – VSTT (Agnė Jasinavičiūtė) ir valstybinių parkų direkcijos. Apie gyvenimą prie Nemuno, jo paslaptis, gamtos ir kultūros vertybes, rymančias jo krantuose, apie kraštovaizdį, kuriame Nemunas „įaustas“ ir išjaustas keliaujančių palei jį, jį tyrinėjančių, juo besižavinčių pranešimus skaitė Dzūkijos nacionalinio, Nemuno kilpų, Kauno marių, Panemunių, Rambyno ir Nemuno deltos regioninių parkų direkcijų darbuotojai.

Konferencijos įrašas:  https://bit.ly/2QhE4US

Viktorina „Atraskime Nemuną kartu“Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazijos pradinių klasių mokiniams.  11 dalyvių. Vadovė –Panemunių regioninio parko vyriausiojispecialistė VaidaMozūraitienė. Viktorina ir praktinės, žaidybinės veiklos.

Doc. dr. Eduardo Spiriajevo(Klaipėdos universitetas) vieša paskaita “Vandens turizmo ir laivybos kliūtys Kuršių marių regione”  Zoom. 12 dalyvių.

Doc. dr. Eduardo Spiriajevo ir prof. Angelijos Bučienės (Klaipėdos universitetas) pranešimai tarptautinėje konferencijoje “Doing Geography Today” Italija/Triesto universitetas. 28 dalyviai.

Prisegtukai: